ster Tools verification code here

breaking news

Partyzancka jesień w Brodziakach

Partyzancka jesień w Brodziakach

Październik 21st, 2015
Wiadomosci

W niedzielę 18 października 2015 r. przy leśniczówce w Brodziakach odbył się już kolejny historyczny piknik rodzinny. Te ciekawe wydarzenia w Brodziakach mają kilka wartości takich jak wskrzeszenie pamięci o tragicznych czasach II wojny światowej, które rozgrywały się w naszej okolicy, integrację lokalnych środowisk, a także zainteresowanie historią młodego pokolenia. Bardzo się cieszę, że młodzież pamięta także o świadkach wojny i kombatantach, których widzimy tutaj wśród nas – mówił na Pikniku współorganizator Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński. Pogratulował on również młodzieży z OSP i ZMW w Brodziakach, za ciekawą inicjatywę i zaangażowanie w pielęgnowanie historii lokalnej.

Piknik odbył się tym razem pod hasłem „Dzień z życia partyzanta” w ramach projektu dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie IX”. Otwarcia i powitania gości dokonali sołtys sołectwa Brodziaki Piotr Brodziak oraz prezes miejscowego koła ZMW Dominik Róg. Po części oficjalnej wręczone zostały nagrody w konkursie plastycznym pn. „Dzień z życia partyzanta”, ufundowane przez Wójta Gminy Biłgoraj. Konkurs ogłoszony był we wszystkich szkołach Gminy Biłgoraj. Komisja złożona z pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju wybrała najlepsze prace. W konkursie wzięli udział uczniowie z 4 szkół: Szkoły Podstawowej w Smólsku, Zespołu Szkół w Soli, Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dereźni oraz Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bukowej – Oddział Zamiejscowy w Ciosmach. Nagrody za zajęcie I miejsc w poszczególnych kategoriach otrzymali: Martyna Terejko (ZSPiG w Dereźni), Bartłomiej Gura (SP w Smólsku), Bianka Niemiec (ZSPiG w Soli), Maksymilian Nalepa (SPiG w Bukowej – Oddział Zamiejscowy w Ciosmach). II miejsca zajęli natomiast: Amelia Hołyst i Patrycja Różańska (ZSPiG w Dereźni), Bartłomiej Kowal (SP w Smólsku) oraz Aleksandra Żak, Milena Myszak i Natalia Kołodziej (ZS w Soli). Nagrody wszystkim uczestnikom konkursu wręczył Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński. Prace laureatów można było obejrzeć na tablicy.

Tradycją już stało się, że do Brodziaków zjeżdżają Grupy Rekonstrukcji Historycznej z całej Polski. Oprócz GRH „Wir” z Biłgoraja na Piknik 18 października przyjechali również członkowie grup: GRH „Ostheer” z Krakowa, GRH „Othala” z Rzeszowa, Tomaszowski Klub Miłośników Historii, GRH 8 Pułk Piechoty Legionów, Podkarpackie Stowarzysznie Miłośników Militariów, Tomaszowski Szwadron im. I Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza oraz właściciel ciężarówki Bogumił Roczkowski.

Główną atrakcją imprezy było widowisko historyczne w wykonaniu wyżej wymienionych grup, w którym partyzanci polscy rozbili posterunek niemiecki na moście. W odwecie oddział Wehrmachtu dokonał łapanki i wywózki miejscowej ludności, podejrzewanej przez Niemców o sprzyjanie partyzantom. Podczas łapanki jednemu z partyzantów udało się uciec do pobliskiego lasu. Bohaterowie widowiska otrzymali gorące oklaski od publiczności.

Na placu piknikowym czekało również wiele innych atrakcji. Można było posmakować darmowej grochówki partyzanckiej, posłuchać i pośpiewać partyzanckie melodie razem z członkami Zespołu Śpiewaczego „Więź” z Soli, odwiedzić partyzancki obóz, a także porozmawiać z kombatantami.

W ramach projektu powstał także budynek wartowni partyzanckiej, zrekonstruowany według opisów jednego z ostatnich żyjących partyzantów z oddziału „Corda”. Strażnicę udało się postawić dzięki pomocy młodzieży z Brodziaków i Edwardowa, członków GRH „Wir” oraz leśniczego leśnictwa Brodziaki Witolda Zakościelnego.

Źródło: www.gminabilgoraj.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *